Nästa artikel

  • Journalisten Kristina Hedlund är aktuell med reportageboken Skuggsyskon där hon bland annat har intervjuat nio syskon till någon med npf.

  • Här är omslaget till boken som publicerades i september i år och som ges ut av Kikkuli förlag. 

Premium Hur är det att växa upp med en bror eller syster med en neuropsykiatrisk funktionsnedsättning som adhd och/eller autism? Den frågan uppmärksammas i den nya reportageboken ”Skuggsyskon”. Författare till boken är Special Nests reporter Kristina Hedlund, som i denna krönika berättar om hur syskonens vardag kan påverkas och varför deras perspektiv är så viktiga att lyfta. Dessutom delar hon med sig av syskonens egna tips.

”Det är så svårt att få tid med hennes lillebror.” ”Hans syster hamnar ofta i kläm." ”Jag har så dåligt samvete för att hans syskon hela tiden måste anpassa sig för att få det att fungera.” Kommentarerna kommer från föräldrar som har barn med autism och/eller adhd, och som jag har intervjuat i Special Nest. De här föräldrarna har inte varit ensamma om sina upplevelser. Återkommande under de tio år som jag har skrivit för Special Nest har jag hört funkisföräldrar

Premium - tillgängligt för prenumeranter

Teckna prenumeration
Kategorier: 
Liv & Hem
Annons