En Sydkoreansk studie har undersökt adhd-läkemedels påverkan på hjärtat. I studien ingick 150.000 barn och ungdomar som använder adhd-läkemedel. Av dem hade drygt 1.000 fått påverkan på hjärtat. Det handlar om läkemedel som innehåller metylfenidat, som exempelvis Concerta och Ritalin gör.
– Metylfenidat har en stressande effekt på hjärtat och höjer hjärtfrekvensen. Det är en belastning för hjärtat. Har man då dålig blodförsörjning till hjärtat kan de medföra en ökad risk. Men jag ser ingen anledning till att tro att det här är en risk som ökar över tid, säger Bror Jonzon på Läkemedelsverket till Sveriges Radio.
Barn i Sverige som har problem med hjärtat ska inte få dessa läkemedel utskrivna.
Studien: Ju-Yong Shin et al ” Cardivascular safety of methylfenidate among children and young people with attention-deficit/hyperactivity disorder (ADHD):nationwide self controlled case series study” BMJ 2016 1 june, doi 10.1136
Populärt innehåll idag
- Social träning i skolmiljö för elever med autism – så funkar Skolkontakt: "I gruppen är det okej att vara sårbar"
- 5 lästips om vikten av fysisk rörelse
- Tro och tvivel efter ny utredning om specialpedagoger och speciallärare: "Förändring kräver också omorganisering"
- Så här funkar WISC-testet
- Lista: 10 npf-vänliga julklappstips
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- ”Måste få pedagogiska elitstyrkan till anpassade skolformen”