Nästa artikel
Premium Malmöbon Josanna Österlin, 39, kände att hon saknade ett sammanhang och aktiviteter som passade sonen August, som har autism och flera andra funktionsnedsättningar. För att bryta isoleringen startade hon en förening för funkisfamiljer och även en podcast om sin stundtals kaosartade vardag. ”Gemenskapen och samhörigheten som jag fått in i mitt liv har blivit min räddning”, säger hon till Special Nest.
Josanna Österlin befinner sig i leksaksaffären med åttaårige sonen August. De är där för att handla en present till barnens kusin och till en början verkar besöket gå bra. ”Jag tänker att jag ska erbjuda August den här leksaksaffären, han kan få titta på grejer, klämma och känna. Återigen, jag försöker, men vad vann jag på det? Ingenting. Han bara varvade upp, blev mer och mer stressad och han gick från att vara i ett gult känsloläge när stressen börjar varva upp sig
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Från lidande till autistiskt välbefinnande – unik forskning om en förbisedd fråga: "Vi är inte vana att prata om positiva sidor"
- 5 lästips om vikten av fysisk rörelse
- Omdiskuterad utredning: Så borde elevhälsan förändras
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- Specialintressen vid autism är ofta missförstådda – men kan vara en stor tillgång: "Ett bra sätt att få vänner"
- Tro och tvivel efter ny utredning om specialpedagoger och speciallärare: "Förändring kräver också omorganisering"