Nästa artikel
Premium Adam, som är diagnostiserad med autism, älskar pennor – och han äger 150 000 stycken. Nu siktar han på att dubblera den siffran och komma med i Guiness rekordbok. Special Nest berättar historien om hur en annons på Blocket fick personer från hela landet att engagera sig och skicka tusentals pennor till den tioårige pojken.
Måndagen den 23 januari. Adam Karlsson från Motala går in i studion på TV4:s Nyhetsmorgon. I direktsändningen berättar han om sitt specialintresse – pennor. Programledaren frågar hur många pennor han äger. Svaret: – 84 000. När Special Nest ringer upp familjen i mitten av mars är siffran sedan länge passerad. Nu är antalet pennor i stället uppe i 150 000. Och fler lär det bli. – Det är helt otroligt, säger Adams bonuspappa Björn och skrattar till. – Det är konstigt.
Annons
Populärt innehåll idag
- Föräldrar till barn med npf gynnas av att öva på psykologisk flexibilitet – ny avhandling: ”Många tänker att de inte duger”
- Ny bok om phonics: "Läsinlärning ska inte lämnas åt slumpen"
- Kamouflering av autistiska drag kan leda till ökad biologisk stress
- Därför lockas många autistiska personer av lajv – ny forskning
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
- Gillberg aktuell med bok om komplex autismproblematik – vill stävja överdiagnostisering och se fler tvärprofessionella utredningsteam
- Stress och trötthet vid adhd och autism – 6 lästips som kan hjälpa