Nästa artikel
Nu sänder SVT dokumentärserien ”Mitt psyke och jag” på nytt för alla som missade den första omgången. Sju personer med olika diagnoser har under ett halvår filmat sin vardag med mobiltelefon.
Hur är det att leva med psykisk ohälsa egentligen? För att sprida kunskap och motverka tabun har sju personer som lever med psykisk sjukdom valt att dela med sig av sina liv i dokumentärserien "Mitt psyke och jag". Vi får möta Jessica, CC, Erik, Tim, Ahmed, Linnea och Ali, som modigt vågar släppa in tittarna i sina liv, genom upp- och nedgånger.
Serien sänds på tisdagar klockan 22.15 i SVT2 och du hittar den också på SVT Play. Det går att kommentera och diskutera serien i sociala medier på #mittpsyke.
Annons
Populärt innehåll idag
- Inte vanliga utbrott: Så känner du igen autistisk meltdown/shutdown
- Förslaget: Skrota läkarintyg för körkort vid adhd och autism
- Så här funkar WISC-testet
- Den dolda kampen: Därför är trötthet vanligt vid autism
- Ny forskning: Autister om stress, maskering och välmående på jobbet
- Så kan förskolan bemöta barn i behov av mer stöd – 5 tips ur ny bok
- Stockholm börjar med distansundervisning för elever med hög frånvaro: "Kan vara en stor fördel för vissa elever"