Nästa artikel
Premium I dag har Norrköpingsbon Maria Johansson, 43 år, fått rätsida på livet igen. Men vägen dit har varit tuff. Hennes tillvaro präglades länge av ångest, självdestruktivitet och missbruk – vilket slutade i feldiagnostisering och tio år med fel medicin.
”Hur jag tog mig från att leva i svart till att leva i färg” är en av de rubriker Maria Johansson har satt på föreläsningarna hon håller. I dag delar hon gärna med sig av sina erfarenheter till andra och berättar om ämnen som utanförskap, feldiagnostisering, självdestruktivitet, ångest, felmedicinering och tvång. – Jag tyckte det var jättesvårt att hålla föredrag i skolan, men när jag föreläser är det inga problem. Jag har valt det här själv, det är något jag verk
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Föräldrar till barn med npf gynnas av att öva på psykologisk flexibilitet – ny avhandling: ”Många tänker att de inte duger”
- Ny bok om phonics: "Läsinlärning ska inte lämnas åt slumpen"
- Därför lockas många autistiska personer av lajv – ny forskning
- Kamouflering av autistiska drag kan leda till ökad biologisk stress
- Gillberg aktuell med bok om komplex autismproblematik – vill stävja överdiagnostisering och se fler tvärprofessionella utredningsteam
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
- Stress och trötthet vid adhd och autism – 6 lästips som kan hjälpa