Med bara nio veckors kognitiv beteendeterapi via nätet omformas hjärnan på patienter som lider av social ångest. Ångesten mildras och delar av patienternas hjärnor minskar i både volym och aktivitet. Detta enligt en ny svensk studie.
Man vet sedan länge att hjärnan är plastisk, och alltså anpassningsbar.
En grupp forskare har studerat hur kognitiv beteendeterapi via nätet påverkar både hjärnans volym och aktivitet. Forskarna koncentrerade sig på patienter med social ångest, som är ett av de vanligaste problem människor drabbas av. Före och efter behandlingen undersöktes hjärnan på patienterna med magnetkamera.
Studien visar att hos patienter med social ångest minskar både hjärnans volym och aktivitet i amygdala till följd av internet-KBT. Resultaten presenteras i den vetenskapliga Nature-tidskriften Translational Psychiatry.
Liknande innehåll
Populärt innehåll idag
- Bättre förskola för barn med autism: tips från en autistisk pedagog
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- Läraren som vänder problematisk frånvaro med VR-pedagogik
- Mentalisering – att se sig själv utifrån och andra inifrån
- Så här funkar WISC-testet
- Allt längre lista med världskändisar som har npf
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer