Nästa artikel
Amerikanska forskare har tagit fram en särskild typ av glasögon som ska hjälpa barn med autism att tolka ansiktsuttryck. Tekniken har än så länge testats på hundra barn och nu ska en vetenskaplig studie svara på hur effektiv den är.
Det är den amerikanska tv-kanalen CNBC som rapporterar om att forskarna vid Stanford University i USA har tagit fram glasögonen, skriver tidningen Specialpedagogik.
Tekniken som har använts till glasögonen utgörs av en programvara för ansiktsigenkänning i kombination med Google glass – som fungerar som en bärbar dator med en optisk display.
Den som bär glasögonen får hjälp att avläsa ansiktsuttrycket hos personen hen tittar på genom färger och emojis som motsvarar känslan hos objektet.
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Studie: En av tre barn får ingen effekt av adhd-medicin
- Ny bok slår larm om brister i förskolan: ”Budgeten går före barnen”
- När startsträckan är lång – ny behandling för igångsättning vid add
- När motorn saknas - om ADD
- Ny add-behandling testas i Stockholm
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"