Nästa artikel
      
    
  Premium Trötta småbarnsföräldrar ger honom stående ovationer. Som med ett magiskt trollspö, kallat ”Kaninen som så gärna ville somna”, verkar författaren Carl-Johan Forssén Ehrlin kunna leda barn till John Blund. För många oroliga barn med sömnsvårigheter har boken varit extra värdefull.
      Idén fick han för drygt tio år sedan och boken gavs ut på eget förlag 2011. Men i höstas hände något. Efter en marknadsföringssatsning började ”Kaninen som så gärna ville somna - en annorlunda godnattsaga”, skriven av beteendevetaren Carl-Johan Forssén Ehrlin från Huskvarna utanför Jönköping, toppa försäljningslistor utomlands. I dag är boken översatt till över 40 språk. Och det är kanske inte så konstigt att boken fått ett så stort genomslag. Föräldrar som har h
Liknande innehåll
          Annons
          
    
          
        
          Populärt innehåll idag
- Behandling med bumetanid kan vara fördelaktig för vissa barn med autism – enligt unik svensk studie: "Ett värdefullt framsteg"
 - Tingsrättsdom: Försvarsmakten diskriminerade person med autism
 - KAT-kittet hjälper till att identifiera känslor
 - Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
 - ”Barn med autism måste undersökas noggrannare”
 - "Uppväxtmiljön påverkar funktionsnedsättningen"
 - Så fungerar adhd-medicin