Nästa artikel
Premium Det kommer alltmer forskning om autistiska personers förmåga att kommunicera med varandra och om hur denna gemenskap kan bidra till bättre livskvalitet. I en ny engelsk studie lyfts dessa positiva upplevelser fram och den ”magi” som kan uppstå. Special Nest har intervjuat Serena Hasselblad, autistisk författare och föreläsare, som bekräftar bilden.
Idag finns ett ökande fokus på forskning om autistisk kommunikation och gemenskap, skriver forskarna i en ny vetenskaplig artikel med rubriken ”‘A certain magic’ – autistic adults’ experiences of interacting with other autistic people and its relation to Quality of Life: A systematic review and thematic meta-synthesis”. Det är en systematisk forskningsöversikt över vetenskapliga artiklar om kommunikation mellan autistiska personer. Den har letts av bland andra Georgina Watts vi
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Gillberg aktuell med bok om komplex autismproblematik – vill stävja överdiagnostisering och se fler tvärprofessionella utredningsteam
- Kärlek och relationer vid autism – 7 lästips
- Från tjat till prat – ny bok om samtalsmetoder som kan underlätta vardagen för familjer med npf: "Bara ord är ofta inte tillräckliga"
- Intryckskänslighet vid autism – 7 intressanta lästips
- Så här funkar WISC-testet
- Kan rätt belysning ge barn med autism bättre sömn? Forskning pågår
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor