Nästa artikel
Forskare har i en stor registerstudie kommit fram till att personer med autism har högre risk att dö i förtid än resten av befolkningen. Det gäller nästan alla dödsorsaker.
Personer med autism har 2,5 gånger högre risk att dö i förtid jämfört med resten av befolkningen. Det är slutsatsen av en stor registerstudie, den första av sitt slag, som publicerades i British Journal of Psychiatry i november.
Det gäller nästan alla dödsorsaker. Särskilt hög är risken för kvinnor med autism och en samtidig intellektuell funktionsnedsättning. För gruppen utan intellektuell funktionsnedsättning utgör självmord en särskilt hög riskfaktor, vilket enligt forskarna understryker vikten av vårdprogram för suicidnära patienter i verksamheter som träffar personer med AST.
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Skolbibliotekarie med autism: ”Just precis det här som jag kan”
- Så kan missgynnandet av autistiska elever få ett slut
- Ny studie om autistiska drag, obehag vid ögonkontakt och igenkänning av känslor
- Med målet att förebygga negativ kroppsuppfattning
- När motorn saknas - om ADD
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Mentalisering – att se sig själv utifrån och andra inifrån