Nästa artikel
Premium Individuella insatser bara för den som verkligen har behov av det. För övriga kommer hjälpen bestå av kurser. Det är en förändring som barnen och föräldrarna på Autismcenter i Stockholm kan vänta sig framöver. Anledningen är ett ökat inflöde av patienter. Men från ledningshåll är man inte orolig för att någon ska drabbas. "Vi tror att förändringen är bra för patienterna", säger verksamhetschefen Joakim Lavesson till Special Nest.
Autismcenter små barn riktar sig till barn upp till fyra års ålder, med en diagnos inom autismspektrat. Enheten ligger på Södermalm i Stockholm. Där arbetar bland annat arbetsterapeuter, kuratorer, logopeder, psykologer, sjukgymnaster och specialpedagoger. Uppdraget är att hjälpa barnen i deras utveckling, och en del av verksamheten går ut på att ge föräldrarna verktyg att använda hemma. Det kan handla om träning i kommunikation, socialt samspel eller lek. Tidigare har alla som skr
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Kärlek på samma frekvens – därför väljer autister ofta varandra
- Vanliga relationsproblem vid autism – och hur ni löser dem
- Sommarläsning del 2: Att ljuga
- "Språkförmågan är starkt påverkad hos barn med autism"
- Så kan personer med autism lyckas i dejting och kärlek
- Stöd istället för skuld – hon sprider kunskap om obesitas vid autism
- Tidigare stöd för barn med autism – nytt arbetssätt ger goda resultat i Angered: "Minskar glappet mellan olika instanser"