Nästa artikel
Premium "Barn som har mycket ångest kan ha en självbild av att de är misslyckade. Men genom att ses i en grupp kan de stärka varandra."
På BUP i Malmö jobbar man sedan flera år med behandlingsmetoden Cool Kids. Där får barn med ångeststörning mötas i grupp tillsammans med sina föräldrar.
Cool Kids är en KBT-behandling för barn som har en diagnostiserad ångeststörning. I behandlingen ingår både barnen och deras föräldrar. – Vi jobbar med barn som har ogrundad eller överdriven oro och ångest och hit kommer man i grupp. En bra grupp är sju till åtta familjer som ses och föräldrarna är minst lika viktiga som barnen, säger psykologen Julia Heberling, som är nationell samordnare för Cool Kids och som under hela sitt yrkesamma liv har jobbat med barn - och ungdomar.
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Barns egna synsätt på adhd har betydelse för upplevelsen av stress
- Så kan läskrisen vändas: 8 artikeltips om läs- och skrivundervisning
- ”Appen löser inte allt – men den kan ta bort vardagsfriktion”
- Andelen personer med IF har minskat kraftigt inom autismgruppen
- Allt mer fokus på samspelet mellan funktion och miljö vid autism och adhd
- 10 märkliga saker neurotypiker gör
- Neuropsykiatriska symtom av streptokocker