Nästa artikel
Premium Trots kompetens och vilja att jobba står många med autism utanför arbetslivet – eller löper ökad risk att halka ur det på grund av snåriga sociala normer och stimmiga arbetsmiljöer. Forskaren och psykologen Kerstin Erdal har i sin avhandling undersökt hur autistiska personer i olika branscher ser på sin jobbsituation, ett område det saknas kunskap om. Resultatet visar att stress och maskering hör till vardagen, men också att jobbet kan bidra till ökad livskvalitet genom att ge ett socialt sammanhang och en stärkt känsla av att bemästra en yrkesroll.
Sedan tidigare är det känt att arbetslöshet hänger samman med både ekonomiska bekymmer och psykisk ohälsa, exempelvis i form av depression och suicidrisk. Det är också välkänt att personer med neuropsykiatriska diagnoser som autism och adhd har en tuff situation på arbetsmarknaden och i arbetslivet – upp emot ungefär 50 procent saknar sysselsättning, medan många har ett jobb som inte motsvarar deras utbildning, erfarenhet eller kompetens. Det berättar Kerstin Erdal, psykolog på
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Hennes inlägg om autism hos kvinnor blev viralt
- Så kan förskolan stötta barn med autism: ”Viktigt att inte ge upp”
- Satsar på stödundervisning i mindre grupp – och skrotar extra anpassningar: "En orimlig förväntan som låter fin i teorin"
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- Så här funkar WISC-testet
- Dopamin – nyckelspelaren i hjärnans belöningssystem
- ”Ofrivilliga blinkningar är vanligast”