Nästa artikel
Premium Att vara autistisk och försöka finna en plats i arbetslivet kan vara en stor prövning. Det berättar Eva Sjögren, Anna-Maria Olofsgård och Kim Talman, som samtliga arbetar på Arbetsförmedlingen. När Special Nest intervjuar dem om autism i arbetslivet pekar de på att en mer inkluderande arbetsmiljö och ökad kunskap om npf skulle göra skillnad.
Arbetsförmedlingen, AF, har genomgått flera organisationsförändringar de senaste åren, men på webbplatsen är uppdraget tydligt formulerat: ”att så effektivt som möjligt föra samman dem som söker medarbetare med dem som söker jobb” och att ”rusta dem som står långt ifrån arbetsmarknaden” för att förhindra utslagning och öka sysselsättningen. Samtidigt visar Riksförbundet Attentions enkätundersökningar om arbetsmarknaden för personer med neuropsykiatriska funktionsne
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Selektivt ätande hos barn med autism – så kan föräldrar hjälpa
- Så sopar du banan för smidigt julfirande vid autism och adhd
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
- Unik forskning om föräldrar till vuxna autistiska barn som bor kvar hemma: "Kring de här föräldrarna finns en forskningslucka"
- Klassrumsroboten AV1 rycker in vid problematisk frånvaro
- Skollagen del 4 – Hemmasittande
- ”Simning kan passa många med Aspergers syndrom”