Nästa artikel
Premium De är redan omtyckta inslag på BUP och skola. Nu tar pedagoghundarna Eddie och Messi sitt jobb till nästa nivå genom boken om dem själva, som ska hjälpa barn med särskilda svårigheter att läsa, skriva och berätta.
Om du frågar Marie D. Weis och Gunilla Backman har hundar enorm potential i pedagogiken, inte minst för språkutveckling. – Det går inte att katederundervisa barn till ett språk, det måste finnas ett sammanhang som känns lustfyllt, säger Gunilla Backman, rutinerad pedagog som undervisat allt från unga elever till blivande lärare. Gunilla Backman är vd för Svenska Pedagoghundinstitutet där Marie D. Weis också arbetar. Den lustfyllda faktorn i undervisningen som Gunilla syftar på i
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Värt att veta om dyskalkyli – 5 lästips om en relativt okänd diagnos
- Är visuella stöd en björntjänst? Specialpedagogerna bemöter myterna: "Inte handfallen av att det abstrakta blir visuellt"
- Ny forskning om svårbedömda grupparbeten – kan blyghet tolkas som okunskap?
- Så arbetar Ånge med att förebygga och vända frånvaro i skolan
- Så här funkar WISC-testet
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor