Nästa artikel
Premium Att spela datorspel har en mängd positiva effekter, men personer med neuropsykiatriska diagnoser har en ökad risk att bli beroende. Därför ska föräldrar se till att barnet fortsätter med sina andra aktiviteter utanför datorspelandet. Det säger socionomen Sven Rollenhagen som arbetar med ungdomar som har fastnat i datorspelsberoende.
WHO erkände 2019 så kallad gaming disorder som en formell diagnos. På svenska används begreppen data- eller datorspelsberoende. Kriterierna för diagnosen är tvångsmässigt massivt spelande som pågått under minst ett år och gett allvarliga negativa effekter socialt, psykiskt eller fysiskt. Npf ökar risken att bli beroende Socionomen Sven Rollenhagen driver den egna verksamheten Stiftelsen Ungdomsvård sedan 1991. Han arbetade från början med drogmissbruk men fokuserar sedan 2007 p
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Föräldrar till barn med npf gynnas av att öva på psykologisk flexibilitet – ny avhandling: ”Många tänker att de inte duger”
- Karlskronaskola tog krafttag mot hög frånvaro – nu minskar den
- Ny bok om phonics: "Läsinlärning ska inte lämnas åt slumpen"
- Kamouflering av autistiska drag kan leda till ökad biologisk stress
- Så här funkar WISC-testet
- Komma ut i arbete – en utmaning för unga med autism och adhd
- När samspelet skaver – ur autisters perspektiv