Nästa artikel
En person med en neuropsykiatrisk funktionsnedsättning som exempelvis adhd måste invänta läkarintyg för att få träna på bilkörning – och därigenom kunna ta körkort. Men ofta är väntetiden lång för att få träffa en läkare, enligt Sveriges Radio.
I Stockholm kan väntetiden bli upp emot sex månader, något som skapar frustration hos många föräldrar.
– Vi får höra mycket frustrerade föräldrar som upplever både väntetiderna och att de har blivit bollade mellan barnmedicin och vuxenpsykiatrin, säger psykologen Mikael Rydman, som jobbar med hälsa och säkerhet i trafiken, till Sveriges Radio.
Annons
Populärt innehåll idag
- Gillberg aktuell med bok om komplex autismproblematik – vill stävja överdiagnostisering och se fler tvärprofessionella utredningsteam
- Kärlek och relationer vid autism – 7 lästips
- Från tjat till prat – ny bok om samtalsmetoder som kan underlätta vardagen för familjer med npf: "Bara ord är ofta inte tillräckliga"
- Intryckskänslighet vid autism – 7 intressanta lästips
- Så här funkar WISC-testet
- Kan rätt belysning ge barn med autism bättre sömn? Forskning pågår
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor