Nästa artikel
Premium När personen med adhd hittar sin grej kan ett särskilt "hyperfokus" uppstå, fenomenet är något både forskare och idrottare rapporterar. Faktum är dessutom att adhd är vanligt förekommande hos elitidrottare, medan idrotten i sin tur kan dämpa adhd-symptomen. Men för att nå framgången gäller det att skapa rätt förutsättningar.
Det finns gott om skimrande anekdoter om idrott och adhd-diagnoser. Michael Jordan uppvisade hyperfokus på basketplanen, Justin Gatlin är flerfaldigt snabbast i världen på 100 meter, den överlägsna Michael Phelps menar att hans adhd har varit en superkraft under simkarriären. Men myntet har två sidor. Bland idrottssvenskarna har bland annat NHL-målvakten Linus Söderström berättat att han har mått uruselt till följd av utdragen mobbning i hockeylaget. – Jag har märkt att det finn
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Från lidande till autistiskt välbefinnande – unik forskning om en förbisedd fråga: "Vi är inte vana att prata om positiva sidor"
- Lista: 10 npf-vänliga julklappstips
- Ny dom synliggör svår skolsituation för flickor med autism
- Så här funkar WISC-testet
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- ”Ofrivilliga blinkningar är vanligast”