Nästa artikel
Premium En ny avhandling vid Umeå universitet har tagit en närmare titt på hur barn med och utan autism planerar sina rörelser. Resultatet pekar bland annat på att barnen med autism har svårt att upprepa rörelser på ett konsekvent sätt. "De hade mycket mer variation i sitt eget utförande. Ena stunden kunde de genomföra uppgiften enkelt, i nästa var det inte lika lätt", säger forskaren Anna Bäckström i en intervju med Special Nest.
Pennan, besticken, bollkastningen – barn med autism har ofta motorik som funkar lite annorlunda, vilket verkar hänga med upp i vuxen ålder. Varför det är så vet ingen helt säkert. Därför har doktoranden Anna Bäckström vid Umeå universitet tagit en närmare titt på hur barn med autism planerar sina rörelser, och hur den förmågan utvecklas. Det här är motorisk planeringAnna Bäckströms avhandling handlar om motorisk planering, hon tar ett exempel för att förklara vad detta
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Är visuella stöd en björntjänst? Specialpedagogerna bemöter myterna: "Inte handfallen av att det abstrakta blir visuellt"
- Värt att veta om dyskalkyli – 5 lästips om en relativt okänd diagnos
- Skolor i Stockholm testar senare skolstart för elever
- Så arbetar Ånge med att förebygga och vända frånvaro i skolan
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
- Så här funkar WISC-testet