Nästa artikel
Premium Två till tre barn per klass har en neuropsykiatrisk funktionsnedsättning. Enligt skollagen har de rätt att få den hjälp de behöver, men i många fall får de inte det. Skolinspektionens tillsynsrapport visar att sju av tio skolor inte följer skollagen när det gäller särskilt stöd. Men det finns skolor som har lyckats – och som kan bli en förebild för andra. Här berättar tre mammor om sina söners positiva erfarenheter.
Thias, 10 år, utreds just nu för sina koncentrationssvårigheter. Han går i årskurs 4 i en vanlig klass i en kommunal skola i Landskrona. I hans klass är de 22 elever och det finns två pedagoger varav en av dem stöttar Thias i skolarbetet. Det finns också en specialpedagog, men hon är bara i klassen ibland. – Mitt barn har fått en mycket lyckad skolgång, säger hans mamma Emma, och fortsätter: – Lärarna såg min son utifrån vad han är bra på och diskuterade med honom vad h
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Anna utsattes för tvångsvård: ”Jag skrek av rädsla”
- Därför lockas många autistiska personer av lajv – ny forskning
- Är min partner rätt för mig? Maria Farm förklarar relations-OCD
- Särskild undervisningsgrupp för elever med autism – så funkar det på Opalen: "Många elever har negativa erfarenheter från skolan"
- "Utmattning finns nästan alltid med i bilden"
- När motorn saknas - om ADD
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer