Nästa artikel
Premium Fem procent av alla elever räknas som särskilt begåvade, men att vara intelligent och att lyckas i skolan är dessvärre inte synonymt. Ett rejält kunskapslyft kan leda till att fler unga begåvningar upptäcks. Risken är annars att de halkar utanför i skolan, den sociala gemenskapen och ibland även samhället, berättar Timmy Burchard, högstadielärare och ansvarig för Mensas ideella informationssatsning Gifted Children Program (GCP).
Det kan verka förmätet att utse sig själv (eller sitt barn) till smartast i klassen och därför kräva specialbehandling i skolan. Men konsekvenserna kan bli illa om det begåvade barnet tvingas till nio obligatoriska skolår av uttråkning och utanförskap. – Folk hamnar lätt på tårna när man pratar intelligens. Det ska inte behöva vara så mycket prestige – vi kan ju prata om att personer är begåvade inom idrott och instrument, eller att personer är olika långa och korta, det
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Snart kliver kognitionsvetenskapen in på skolorna
- Efter larmen om missförhållanden – hon jobbar för att stärka LSS-personalens kunskap: "Tvångsåtgärder ska inte förekomma"
- "Önskar man kunde förstå vilken stor skillnad DBS kan göra vid OCD"
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Hon samlade in 700 vittnesmål från skolan: "Finns enorm frustration"
- Rapport om skolsituationen för elever med adhd
- Tala om tystnad – de vill öka kunskapen om selektiv mutism