Nästa artikel
Den 20 maj är det nypremiär för Ann Heberleins Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva med Melinda Kinnaman på Dramatens Lilla scen.
Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva är en monolog om en människas kamp för att leva med bipolär sjukdom utan att gå under. Föreställningen är baserad på författaren och forskaren Ann Heberleins självbiografiska bok med samma namn. Föreställningen har gått upp två gånger tidigare, men återvänder nu igen.
Melinda Kinnaman är skådespelaren och regissören är Sunil Munshi.
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Intryckskänslighet vid autism – 7 intressanta lästips
- Så kan vården lyckas med behandling av psykiatrisk samsjuklighet vid autism: "Många får inte hjälp och deras lidande förlängs"
- Så här funkar WISC-testet
- Forskare sågar skoltrender: "Att elever har olika lärstilar är en myt"
- Ny forskning: Tydlig koppling mellan adhd och övervikt hos barn
- Mentalisering – att se sig själv utifrån och andra inifrån
- Från tjat till prat – ny bok om samtalsmetoder som kan underlätta vardagen för familjer med npf: "Bara ord är ofta inte tillräckliga"