Syftet med konferensen är att belysa beteendeanalysens möjligheter och bredd samt presentera dess teorier, metoder och olika tillämpningsområden
– Tanken är också att konferensen ska vara en mötesplats för personer från olika yrken som är intresserade av och nyfikna på beteendeanalys, säger Dag Strömberg, ordförande för SWABA.
Konferensprogrammet består bland annat av 15 föreläsningar kring olika aspekter av området, varav nio är med internationella experter. Här finns till exempel Jennifer Austin, som kommer att prata om användandet av beteendeanalys inom skolan, och Corinna Grindle, som kommer att prata om en anpassad metod för att lära barn med autism att skriva för hand. Sista anmälningsdag till konferensen är på torsdag, den 15 september.
Läs mer här: http://www.swabajubileum.se/
Populärt innehåll idag
- Regression vid autism – vad vi vet och inte vet
- Svårfångade känslor: Färgkodade akutlappar kan hjälpa personer med autism att sätta ord på ångest
- Stimma, self care och safe food – kläder inspirerade av npf-vardagen
- Forskning: Kamouflering vid autism leder till sänkt livskvalitet
- Hantera tröttheten: 10 energitips för autistiska personer
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- Så här funkar WISC-testet