Nästa artikel
Premium Den amerikanske neurologen Mary Coleman räknas till en av pionjärerna inom autismforskningen. Hon har publicerat över hundra vetenskapliga artiklar och ett tiotal böcker, de flesta om autism. Nu är hon 87 år och jobbar fortfarande med DNA-forskning tillsammans med kollegor i Frankrike och USA. Dessutom skriver hon på sin andra historiska roman och ytterligare en bok.
Mary Coleman var i Sverige i september och höll en föreläsning på Gillbergcentrum i Göteborg. Föreläsningen hade titeln The autisms and what they teach us about the social brain, den kan du läsa mer om här. Coleman föddes i Washington D.C. i USA 1928. Hennes far var professor i Historia på Eastern Illinois University. Mary Coleman har två bröder och familjen bodde i en liten stad i Illinois under skolterminerna och i ett sommarhus i Maine på somrarna. Semestrarna tillbringade famil
Annons
Populärt innehåll idag
- Fler självidentifierar sig som autistiska – utan att ha en diagnos
- ”Nu vill jag inte vara tyst längre”
- Så här funkar WISC-testet
- Unik forskning om skillnader beroende på diagnosålder vid autism
- Hon skriver om livet som skuggsyskon till en bror med autism och IF
- Satsar på stödundervisning i mindre grupp – och skrotar extra anpassningar: "En orimlig förväntan som låter fin i teorin"
- Diagnosen PDA används trots kritik