Nästa artikel
Premium Båda Marie Niljungs föräldrar tog sina liv. Skammen som omgärdar suicid gjorde att hon inte fick det stöd hon behövde. Nu har hon skrivit en bok som ska öka kunskapen om suicid och förhoppningsvis få fler att våga prata om frågan. Special Nest har intervjuat henne.
År 1997 tog Marie Niljungs mamma sitt liv. Då hade hon haft en särskilt tung depression. I avskedsbrevet till familjen skrev hon att depressionen var obotlig och att familjen skulle få det bättre utan henne. När Marie pratade med läkaren insåg hon att det var därifrån hennes mamma fått höra att det depressionen aldrig skulle gå över. – Jag lade mycket ilska på läkaren, innan jag insåg att det inte kommer att hjälpa mig. Men det fanns inget system för att få hjälp som anhö
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Från lidande till autistiskt välbefinnande – unik forskning om en förbisedd fråga: "Vi är inte vana att prata om positiva sidor"
- Social träning i skolmiljö för elever med autism – så funkar Skolkontakt: "I gruppen är det okej att vara sårbar"
- 5 lästips om vikten av fysisk rörelse
- Så här funkar WISC-testet
- Ett gott liv för autister – hur ser det ut? Unik forskning på gång
- Doktorand med autism: ”Känns som att jag har hittat rätt arbete”
- Fördelarna med autism: ”Jag är väldigt fokuserad”