Nästa artikel
Premium Sedan 2011 pågår ett forskningsprojekt om den tidiga utvecklingen hos barn med autism. Terje Falck-Ytter, professor i psykologi, berättar i en intervju med Special Nest om några viktiga slutsatser – och om hypotesen som de har släppt. Genom ett större ekonomiskt anslag ska forskarna framöver följa barnen upp till tioårsåldern.
Forskare vid Uppsala universitet och npf-kunskapscentret KIND har sedan 15 år tillbaka drivit Projekt Småsyskon för att öka kunskapen om den tidiga utvecklingen hos barn som löper ökad sannolikhet att diagnostiseras med autism och/eller adhd, i och med att de har äldre syskon med någon av eller båda diagnoserna. Terje Falck-Ytter, professor i psykologi vid Uppsala universitet, leder projektet som nyligen har tilldelats ett forskningsanslag på tio miljoner kronor från Marianne och Mar
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Bente Danielsson lanserar Funkity som svar på funkisföräldrars adminbörda: ”Vi gör människor funktionshindrade genom systemet”
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- Så kan förskolan stötta barn med autism vidare i leken: 7 tips
- Forskaren: ”Högläsningen behöver få högre status i skolan”
- Visuella känslor på vita duken
- Så här funkar WISC-testet
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer