2013 startade ”Den första linjen”, en telefon dit unga kan ringa och prata om sina problem. I samband med uppstarten omfördelades ett antal BUP-anställda till den nyinrättade telefonmottagningen. Tanken var att satsningen skulle leda till att färre sökte sig till BUP:s specialistmottagningar. Så har det dock inte blivit, konstateras i en färsk rapport beställd av region Skåne. Det rapporterar SVT.
I stället för att färre sökt sig till BUP har det bildats långa köer.
– Nu är det istället flera månaders väntetid för dem med svårast problematik, säger Anneli Parnegård, överläkare på Barn- och ungdomspsykiatrin i Malmö, till SVT.
Trycket på BUP:s specialistmottagningar väntas heller inte minska, tvärtom söker allt fler hjälp för varje år. Ohälsan ökar bland barn och unga över hela landet. Anneli Parnegård anger ökad stress, större klasser, nätmobbning och allmänt ökade krav som några orsaker till att så många unga idag inte mår bra.
Liknande innehåll
Populärt innehåll idag
- Läraren som vänder problematisk frånvaro med VR-pedagogik
- Personliga berättelser om autism och adhd kan stärka och inspirera
- Hon sprider kunskap om npf inom gymnastiken
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
- Allt längre lista med världskändisar som har npf
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- Skollagen del 4 – Hemmasittande