Nästa artikel
Premium Kan musik av Mozart, med vissa ljudfrekvenser förstärkta eller borttagna, hjälpa mot uppmärksamhets- eller språkstörning? Ja, hävdar företaget Tomatis, som säljer ljudträning för upp till 25 000 kronor per klient. Överläkare Lars Joelsson, vars BUP-klinik har använt sig av metoden, är skeptisk.
Tomatismetoden är uppkallad efter läkaren den franske läkaren Alfred Tomatis. Han hade en musikalisk uppväxt, med en operasjungande pappa som tog med sin son på uppträdanden runtom i Frankrike. Intresset för musik och ljud följde Alfred Tomatis när han påbörjade sin medicinska karriär. I försök att hjälpa sångare med röstproblem formulerade han en hypotes om att svårigheterna inte alls handlade om själva rösten, utan i stället berodde på hörselnedsättningar. Genom att lys
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Tips: 15 Npf-vänliga julklappar
- Lista: 10 npf-vänliga julklappstips
- Så här funkar WISC-testet
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- Från lidande till autistiskt välbefinnande – unik forskning om en förbisedd fråga: "Vi är inte vana att prata om positiva sidor"
- Dopamin – nyckelspelaren i hjärnans belöningssystem