Forskning visar att det är viktigt med tidiga insatser vid autism, bland annat för att barn är lättare att påverka när de är yngre och för att motverka en utveckling av oönskade beteenden som sedan kan vara svåra att bryta.
Motivationsmentorerna är specialiserade på inlärning hos barn och unga med funktionsvariationer. Pedagogerna som håller i träningen för barnen arbetar efter TBA, tillämpad beteendeanalys, den behandlingsform som i nuläget är bäst vetenskapligt dokumenterad när det gäller barn med autism.
Träningleken är öppen för barn som står i kö för utredning, nyligen fått diagnos eller barn som är i behov av ytterligare stöd. De områden som ingår i träningen är imitation och följsamhet, komunikation och språk samt samspel, turtagning och lek.
Liknande innehåll
Populärt innehåll idag
- Ny studie kopplar sociala medier till sämre koncentration hos barn
- Efterlängtat mångmiljonanslag till forskning om flickor med adhd
- Ny forskning: Mindfulness minskade stress hos autistiska vuxna
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Jimmy ska springa 45 mil för att uppmärksamma mobbning
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
- Pandas – en autoimmun sjukdom med neuropsykiatriska symtom