Nästa artikel
I dag, 13 januari, är det sista chansen att anmäla sig till inspirationsdagen om npf och arbete den 24 januari, arrangerad av Attention Utbildning och Iris. Under dagen kommer fokus att ligga på lösningar och möjligheter till arbete för personer med neuropsykiatriska diagnoser.
Möter du personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar i ditt yrke eller privat? Då kan den här inspirationsdagen vara något för dig. Under dagen kommer bland annat representanter från Försäkringskassan, Attention Utbildning, arbetsförmedlingen samt deltagare med diagnoser från Iris verksamhet att delta.
Platsen är ABF-huset i centrala Stockholm och det pågår mellan klockan 9.30 och 16. Arrangörer är Iris, som arbetar med funktionsstärkande tjänster, integration och matchning för att fler ska kunna ta sig in på arbetsmarknaden, och Attention Utbildning som är Riksförbundet Attentions kompetens- och utbildningscenter.
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Hon sprider kunskap om autism: ”Finns mycket kvar att göra”
- Sommarläsning del 2: Åren går – npf består
- Sommarläsning del 1: Svartahunden och jag
- Barns egna synsätt på adhd har betydelse för upplevelsen av stress
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
- Forskning: Matematiklärare kan överbrygga elevers svaga socioekonomiska förutsättningar
- Sommarläsning del 4: Diagnosen var inte bara en lättnad