Siffror från Lärarförbundet och Lärarnas riksförbund visar att 51 procent av speciallärarna och specialpedagogerna är över 55 år. Det innebär att de är i pensionsålder om tio år. Det skriver tidningen Specialpedagogik
Enligt Helen Burman, ordförande i Lärarförbundets referensorgan för dessa yrkesgrupper, är det för dåliga villkor på vidareutbildningen, som innebär 1,5 års studier utöver grundutbildningen som lärare.
– Kommunerna måste se till att det löner sig att skaffa denna efterfrågade kompetens, både genom bibehållen lön under studierna, och efteråt i form av lönehöjning, säger hon till Specialpedagogik.
Men Lars Svensson, ombudsman på Lärarförbundet menar att det finns en naturlig förklaring till att speciallärarna är äldre.
– Först blir du lärare, sedan speciallärare eller specialpedagog. Rimligen är du då äldre.
Regeringen har kommit med flera initiativ för att få fler speciallärare. Bland annat ökas platserna på speciallärar- och specialpedagogutbildningarna.
Liknande innehåll
Populärt innehåll idag
- Regression vid autism – vad vi vet och inte vet
- Komma ut i arbete – en utmaning för unga med autism och adhd
- Lista: 10 npf-vänliga julklappstips
- Tips: 15 Npf-vänliga julklappar
- Forskning: Autistiska mår bra av att umgås med andra autistiska
- Tiktok-flödet kan leda till negativa spiraler för unga med ätstörning
- Ett gott liv för autister – hur ser det ut? Unik forskning på gång