Nästa artikel
Premium En stor andel av eleverna med autism når inte behörighet till gymnasiet – och många elever med diagnosen har problematisk frånvaro redan under lågstadiet. En ny bok visar hur skolan kan bli bättre på att bemöta dessa elever. Special Nest intervjuar läraren Alexander Skytte, en av författarna bakom ”Skolans överlevnadsguide till autism”.
Flera nyligen publicerade forskningsrapporter tecknar en dyster situation i den svenska skolan för elever med autism, en neuropsykiatrisk diagnos som bland annat kännetecknas av svårigheter i den sociala kommunikationen och interaktionen. Special Nest skrev i juli om en studie från Karolinska institutet som visar att cirka fyra av tio elever med detta tillstånd inte uppnår gymnasiebehörighet. Forskning från Malmö universitet visar samtidigt att elever med autism har betydligt högre fr
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Intryckskänslighet vid autism – 7 intressanta lästips
- Så kan vården lyckas med behandling av psykiatrisk samsjuklighet vid autism: "Många får inte hjälp och deras lidande förlängs"
- Så här funkar WISC-testet
- Ny forskning: Tydlig koppling mellan adhd och övervikt hos barn
- Forskare sågar skoltrender: "Att elever har olika lärstilar är en myt"
- Mentalisering – att se sig själv utifrån och andra inifrån
- Från tjat till prat – ny bok om samtalsmetoder som kan underlätta vardagen för familjer med npf: "Bara ord är ofta inte tillräckliga"