Nästa artikel
I hjärnan hos personer med autism är halterna av vitamin B12 lägre än hos personer utan diagnosen. Det är resultatet i en ny amerikansk-schweizisk studie. Enligt forskarna kan B12-bristen bidra till att neuropsykiatriska funktionshinder utvecklas.
I studien mätte forskarna halterna av flera olika ämnen i deltagarnas pannlob. Bland annat undersöktes nivån av vitamin B12, som finns i bland annat kött, fisk, ägg och mejeriprodukter. Deltagarna var i alla åldrar, från foster upp till 80 år. De hade antingen en autismdiagnos, schizofrenidiagnos eller saknade diagnos.
Sett till hela livsspannet framträdde ett mönster av att B12-nivåerna var lägre ju äldre deltagarna var. Ett annat mönster som framträdde var att samma sak gällde för personer med autism och schizofreni. I bägge dessa grupper var B12-halterna ungefär en tredjedel, jämfört med diagnosfria personer i samma ålder.
Länk till studien finns här
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Stöd istället för skuld – hon sprider kunskap om obesitas vid autism
- Brinner för npf-frågor – nu representerar han 20 000 medlemmar
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Autism och egenvård – åtta handfasta tips för bättre livskvalitet
- Sommarläsning del 2: Att ljuga
- Så kan stressen i förskolan minska – ny bok ger konkreta råd
- Sveriges första PDA-konferens sätter fokus på extrem kravkänslighet