Nästa artikel
Premium Låga D-vitaminnivåer hos mamman under graviditeten ökar sannolikheten för att barnet senare ska diagnostiseras med autism, ASD. Det framgår av den största studien hittills som har undersökt sambandet mellan otillräckliga D-vitaminnivåer och risken för autism. Special Nest har intervjuat KI-forskaren Renee Gardner.
Bakom autism finns en betydande genetisk komponent men forskarvärlden riktar också allt mer fokus på olika miljöfaktorer som kan bidra till att någon utvecklar denna neuropsykiatriska funktionsnedsättning, som kännetecknas av att hjärnan tar in, bearbetar och tolkar information på ett annorlunda vis vilket skapar svårigheter i det sociala samspelet. En sådan miljöfaktor är brist på D-vitamin hos mamman under graviditeten. Vi tillägnar oss D-vitamin genom maten, bland annat via fet
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Efter larmen om missförhållanden – hon jobbar för att stärka LSS-personalens kunskap: "Tvångsåtgärder ska inte förekomma"
- I skuggan av läskrisen – står skrivandet på tur?
- "Önskar man kunde förstå vilken stor skillnad DBS kan göra vid OCD"
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- Johanna Goa lanserar digital vägvisare för föräldrar till barn med npf
- Dopamin – nyckelspelaren i hjärnans belöningssystem