Nästa artikel
Premium Att personer med autism har svårigheter i det sociala samspelet och även kan ha social ångest har tidigare forskning visat, men hittills har lite varit känt om vad de själva känner. En ny studie vid Karolinska Institutet ger via intervjuer med personer med autism en unik inblick i deras upplevelser vid social samvaro.
– Det mest spännande är att detta ger oss insikter om vad personer med autism tänker vid social interaktion och hur de gör för att hantera situationerna. Mycket forskning har mätt graden av ångest, men ingen har tidigare frågat vad de verkligen känner. Att de nu själva får beskriva sina erfarenheter ger en god bas för fortsatt forskning och stöd, säger Melissa Black. Melissa Black är arbetsterapeut och har doktorerat vid Curtin University i Perth i Australien. Förra året kom h
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Så kan vården lyckas med behandling av psykiatrisk samsjuklighet vid autism: "Många får inte hjälp och deras lidande förlängs"
- ”Att skada sig själv kan bli ett sätt att hantera sina känslor”
- Mentalisering – att se sig själv utifrån och andra inifrån
- För tidig födsel ökar sannolikheten för autism
- Svagbegåvade elever hamnar mellan stolarna
- BOSSE – Råd, Stöd och Kunskapscenter
- Pandas – en autoimmun sjukdom med neuropsykiatriska symtom