Nästa artikel
Premium Hon diagnostiserades med autism vid 40 års ålder och hade under lång tid haft svårt att navigera i arbetslivet. ”Man förväntas göra, förstå och kommunicera vissa saker trots att man inte har samma förförståelse som andra”, säger Lotta Rizzo, 60, som idag är konsultchef och arbetsledare på it-företaget Left is Right.
Före autismdiagnosen kände sig Lotta Rizzo ofta förvirrad och missförstådd i arbetssammanhang. – Det var inte själva utförandet av arbetsuppgifter som var problemet, däremot missuppfattade jag ofta vad jag skulle göra, säger hon till Special Nest. Svårigheterna låg ofta i enklare uppgifter som involverade social interaktion och sammanställning. Lotta Rizzo grävde ner sig för djupt och fick inte grepp om vad hon förväntades göra. Komplexa uppgifter, å andra sidan, var mer fö
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Gillberg aktuell med bok om komplex autismproblematik – vill stävja överdiagnostisering och se fler tvärprofessionella utredningsteam
- Kärlek och relationer vid autism – 7 lästips
- Från tjat till prat – ny bok om samtalsmetoder som kan underlätta vardagen för familjer med npf: "Bara ord är ofta inte tillräckliga"
- Intryckskänslighet vid autism – 7 intressanta lästips
- Så här funkar WISC-testet
- Kan rätt belysning ge barn med autism bättre sömn? Forskning pågår
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor