Nyligen skrev Special Nest om att flera av föreläsningarna från Autism- och aspergerförbundets konferens “Lyfta upp eller trycka ned?” finns tillgängliga på UR Play. En av dessa är psykologen Bo Hejlskov Elvéns föreläsning “Lågaffektiv teori och metod”, i två delar. Se första delen här och den andra delen här.
Här är några andra av de mest populära programmen inom området neuropsykiatri på UR Play:
- “Med all rätt”, avsnitt 4, om Kajsa som har svårt att sitta still och koncentrera sig i skolan.
- “En blick från Mimmi” där vi får följa fyraåriga Mimmi som får diagnosen autism med utvecklingsstörning och familjens långa resa genom träningsprogram, skolreformer och boendealternativ.
- “Felicia klarar inte skolan” om Felicia, 12 år, nyligen diagnostiserad med adhd som har svårt att klara skolan.
- “Hur ska vi lära oss förstå Kalle?" om Kalle, 11 år, som fick diagnosen autism som treåring. I dag får Kalle den specialpedagogiska kompetens han behöver på sin skola, men vägen dit har präglats av behandlingar, utredningar och sökandet efter rätt skolform.
Populärt innehåll idag
- Från lidande till autistiskt välbefinnande – unik forskning om en förbisedd fråga: "Vi är inte vana att prata om positiva sidor"
- Social träning i skolmiljö för elever med autism – så funkar Skolkontakt: "I gruppen är det okej att vara sårbar"
- 5 lästips om vikten av fysisk rörelse
- Fördelarna med autism: ”Jag är väldigt fokuserad”
- Doktorand med autism: ”Känns som att jag har hittat rätt arbete”
- Ett gott liv för autister – hur ser det ut? Unik forskning på gång
- Så här funkar WISC-testet