Nästa artikel
Premium Personer med adhd som också har ett alkohol- eller narkotikaberoende förskrivs högre doser av adhd-medicin. Men doserna stabiliseras över tid, så forskarna tror inte att läkemedlen missbrukas. Snarare kan dessa patienter behöva högre doser för att få tillräcklig effekt. Det visar en studie från Karolinska institutet.
Läkemedlen Ritalin och Concerta innehåller substansen metylfenidat som ökar frisättningen av signalsubstansen dopamin i hjärnan. Preparaten är idag standardbehandling för personer med adhd. Men sjukvården saknar nationella riktlinjer för medicineringen när det gäller personer som har både en adhd-diagnos och substansbrukssyndrom, det vill säga alkohol- eller narkotikaberoende. De lokala rekommendationerna varierar över landet. – Ofta rekommenderas den icke-narkotikaklassade medic
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Från lidande till autistiskt välbefinnande – unik forskning om en förbisedd fråga: "Vi är inte vana att prata om positiva sidor"
- Lista: 10 npf-vänliga julklappstips
- Ny dom synliggör svår skolsituation för flickor med autism
- ”Ofrivilliga blinkningar är vanligast”
- Mentalisering – att se sig själv utifrån och andra inifrån
- Dopamin – nyckelspelaren i hjärnans belöningssystem
- Så här funkar WISC-testet