Nästa artikel
Premium Personer med autism erbjuds sällan psykologisk gruppbehandling, delvis på grund av att de inte antas kunna tillgodogöra sig den. Men ALMA-studien, utförd av psykiatrikern Susanne Bejerot och hennes kollegor har visat att behandlingen kan öka deltagarnas livskvalitet.
Personer som har autism och samtidigt befinner sig inom psykiatrin har ofta stora svårigheter och ett stort hjälpbehov. Susanne Bejerot, som jobbat med gruppen på Neuropsykiatriska enheten vid Norra Stockholms psykiatri sedan början av 2000-talet, menar att det behövdes mer kunskap om hur man bättre kunde hjälpa dessa patienter. – Vi ville försöka få upp livskvaliteten på något sätt. Den är ju så extrem, det finns ingen patientgrupp som ligger så lågt, säger hon. “Lär s
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Föräldrar till barn med npf gynnas av att öva på psykologisk flexibilitet – ny avhandling: ”Många tänker att de inte duger”
- Ny bok om phonics: "Läsinlärning ska inte lämnas åt slumpen"
- Kamouflering av autistiska drag kan leda till ökad biologisk stress
- Komma ut i arbete – en utmaning för unga med autism och adhd
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
- Därför lockas många autistiska personer av lajv – ny forskning
- Gillberg aktuell med bok om komplex autismproblematik – vill stävja överdiagnostisering och se fler tvärprofessionella utredningsteam