Nästa artikel
Premium Personer med autism erbjuds sällan psykologisk gruppbehandling, delvis på grund av att de inte antas kunna tillgodogöra sig den. Men ALMA-studien, utförd av psykiatrikern Susanne Bejerot och hennes kollegor har visat att behandlingen kan öka deltagarnas livskvalitet.
Personer som har autism och samtidigt befinner sig inom psykiatrin har ofta stora svårigheter och ett stort hjälpbehov. Susanne Bejerot, som jobbat med gruppen på Neuropsykiatriska enheten vid Norra Stockholms psykiatri sedan början av 2000-talet, menar att det behövdes mer kunskap om hur man bättre kunde hjälpa dessa patienter. – Vi ville försöka få upp livskvaliteten på något sätt. Den är ju så extrem, det finns ingen patientgrupp som ligger så lågt, säger hon. “Lär s
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Efter larmen om missförhållanden – hon jobbar för att stärka LSS-personalens kunskap: "Tvångsåtgärder ska inte förekomma"
- Snart kliver kognitionsvetenskapen in på skolorna
- Kritikstormen mot arbetet med nya läroplanerna – det här har hänt
- "Önskar man kunde förstå vilken stor skillnad DBS kan göra vid OCD"
- Så här funkar WISC-testet
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Dopamin – nyckelspelaren i hjärnans belöningssystem