Nästa artikel
Premium Få vuxna över 50 år diagnostiseras med adhd, trots att de uppvisar adhd-symptom. Samtidigt är det vanligare med åldersrelaterade åkommor som demens, typ 2-diabetes och högt blodtryck bland vuxna med denna diagnos. Detta framgår av Maja Dobrosavljevics avhandling om en bortglömd grupp: äldre med adhd.
Under hösten har Maja Dobrosavljevic lagt fram avhandlingen ”Adhd beyond the young age” vid Örebro universitet. Det är en av förhållandevis få forskningsstudier i dagsläget som rör äldre personer med adhd, en neuropsykiatrisk diagnos som bland annat kännetecknas av uppmärksamhetssvårigheter, bristande impulskontroll, hyperaktivitet samt problem med planering och organisation i vardagen. – De flesta studierna om adhd handlar om barn, medan äldre med diagnosen inte syns i forskn
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Från lidande till autistiskt välbefinnande – unik forskning om en förbisedd fråga: "Vi är inte vana att prata om positiva sidor"
- Dopamin – nyckelspelaren i hjärnans belöningssystem
- Rastlös på julafton? Spela julbingo!
- Så här funkar WISC-testet
- Vattenträning enligt Nelms metod ska hjälpa funktionsnedsatta
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Mentalisering – att se sig själv utifrån och andra inifrån