Nästa artikel
Premium Den belgiske författaren och föreläsaren Peter Vermeulen har ägnat sin karriär åt att förstå de unika kognitiva processerna hos autistiska personer. Hans internationellt uppmärksammade arbete belyser både de utmaningar och de möjligheter som förknippas med ett autistiskt tänkande. Special Nest har intervjuat honom.
Belgaren Peter Vermeulen har varit verksam inom autismfältet sedan 80-talet. Han har jobbat för den Flamländska autismföreningen, doktorerat i psykologi och pedagogiska vetenskaper, arbetat kliniskt, föreläst, utbildat och skrivit ett tjugotal böcker. Han har också grundat webbsidan Autism in context, där han skriver om autism utifrån olika synvinklar. – Jag vill inte se mig som expert, utan som en nyfiken sökare som ständigt lär mig allt mer om det autistiska tänkandet, säger h
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Från lidande till autistiskt välbefinnande – unik forskning om en förbisedd fråga: "Vi är inte vana att prata om positiva sidor"
- Social träning i skolmiljö för elever med autism – så funkar Skolkontakt: "I gruppen är det okej att vara sårbar"
- Ett gott liv för autister – hur ser det ut? Unik forskning på gång
- Kärlek på samma frekvens – därför väljer autister ofta varandra
- Louise Ardoris: "Nå fram med alternativ kommunikation"
- Socialtjänstlagen – en lag full av gråzoner
- Svagbegåvade elever hamnar mellan stolarna