Nästa artikel
Premium Den globala spelindustrin växer stadigt och tar hjälp av beteendevetare för att hitta sätt att få spelarna mer engagerade och motiverade. Det här kan skolvärlden ta efter genom att använda spelifiering som ett pedagogiskt verktyg. Detta anser forskaren och gymnasieläraren Adam Palmquist som har utformat ett nytt läromedel för att visa hur lärare med hjälp av speldesign kan öka elevernas motivation i skolan.
– Människan har egentligen alltid spelat spel och arkeologer har hittat speltärningar av ben redan i stenåldersgravar. De flesta lärare har väl använt sig av frågesport eller ”hänga gubbe” i klassrummet, så steget till digitala spel är inte långt. Spel är väldigt bra på att öka motivationen genom att börja med enkla uppdrag och sedan öka utmaningarna. Det kan vi ta med in i klassrummet, säger Adam Palmquist. Adam Palmquist, 36, är legitimerad gymnasielärare men också d
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Behandling med bumetanid kan vara fördelaktig för vissa barn med autism – enligt unik svensk studie: "Ett värdefullt framsteg"
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Ny forskning om svårbedömda grupparbeten – kan blyghet tolkas som okunskap?
- Nytt vårdstöd ska korta adhd-kön till vuxenpsykiatrin
- ”Vi är först ut med ett serviceboende helt anpassat för autism"
- Intryckskänslighet vid autism – 7 intressanta lästips
- Så här funkar WISC-testet