På uppdrag av Akademikerförbundet SSR har Novus genomfört en undersökning som omfattar 753 intervjuer med skolkuratorer. Resultatet visar att tre av fyra kuratorer anser att de inte har tid för sina arbetsuppgifter, rapporterar tidningen Skolvärlden. Sju av tio uppger att de inte har tid att arbeta förebyggande. Hälften av skolkuratorerna ansvarar för över 500 elever, i vissa fall så många som 1000 elever.
Lärarnas Riksförbund kräver mer personal i skolan förutom lärare, som ofta får arbetsuppgifter som egentligen inte är kopplade till deras yrke. Sedan skollagen skärptes 2011 ska alla elever ha tillgång till kurator, skolläkare, skolsköterska och psykolog.
– Elever har svårt att ta till sig undervisningen om de inte mår bra, så en stärkt elevhälsa underlättar för lärare också. Vi vill att eleverna ska må bra, men alla uppgifter tar tid från vårt kärnuppdrag, att undervisa, säger Sara Svanlund, vice ordförande för Lärarnas Riksförbund, till Skolvärlden
Liknande innehåll
Populärt innehåll idag
- Ny studie om autistiska drag, obehag vid ögonkontakt och igenkänning av känslor
- Så kan skolstarten underlättas för barn med autism och adhd
- Utredning presenterad: Farväl till specialpedagogutbildningen föreslås
- Föräldrar till barn med npf gynnas av att öva på psykologisk flexibilitet – ny avhandling: ”Många tänker att de inte duger”
- Elever med svag teoretisk begåvning faller mellan stolarna
- Nu startar stor studie om anpassad i-KBT vid autism och OCD
- “Att få vara sig själv är inte en lyx, det är livsviktigt”