Nästa artikel
Hur ser det egentligen ut med tidiga specialpedagogiska insatser i olika länder? En ny kartläggning av särskilt stöd och tidiga insatser presenterar fallstudier av nio olika utbildningssystem.
Under kursen ”Områdesöversikt över internationell forskning”, en del av masterprogrammet i specialpedagogik på Stockholms universitet, genomförde en grupp studenter förra hösten fallstudier av särskilt stöd och tidiga insatser.
På uppdrag av Skolkommisionen undersökte de nio utbildningssystem i olika länder. De länder som ingick i undersökningen var Australien, Finland, Kanada, Nederländerna, Norge, Nya Zeeland, Skottland, Tyskland och USA.
Studien presenteras som en del av den nya Working Paper-serien som startades i våras, där presenteras löpande aktuell forskning som bedrivs vid specialpedagogiska institutionen på Stockholms universitet.
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Så sopar du banan för smidigt julfirande vid autism och adhd
- Selektivt ätande hos barn med autism – så kan föräldrar hjälpa
- Unik forskning om föräldrar till vuxna autistiska barn som bor kvar hemma: "Kring de här föräldrarna finns en forskningslucka"
- Så här funkar WISC-testet
- Mentalisering – att se sig själv utifrån och andra inifrån
- Dopamin – nyckelspelaren i hjärnans belöningssystem
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor