Nästa artikel
Premium Sara Fastesson och Annika Hedlund driver den populära Facebookgruppen "Hemmasittare" som har samlat över 8000 medlemmar. Som föräldrar brottas de själva med långa och utdragna konflikter med skola och socialtjänst till följd av barnens problematiska frånvaro, men de har nyligen börjat få gehör hos kommunens politiker.
I Facebookgruppen Hemmasittare tillåts uppdämd oro och frustration att ta plats – allt från förtvivlade föräldrar som översköljs av orosanmälningar från skolan till uppgivna föräldrar med svåra dilemman. Varför är sonen varannan vecka-hemmasittare hos mig, men mamman får i väg honom till skolan? Om jag lyckats få mitt barn till skolan, är det inte skolan som ansvarar för att barnet stannar och inte sticker hem? Inläggen möts av omsorgsfulla svar från föräldrar som i sa
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Gillberg aktuell med bok om komplex autismproblematik – vill stävja överdiagnostisering och se fler tvärprofessionella utredningsteam
- Kärlek och relationer vid autism – 7 lästips
- Från tjat till prat – ny bok om samtalsmetoder som kan underlätta vardagen för familjer med npf: "Bara ord är ofta inte tillräckliga"
- Intryckskänslighet vid autism – 7 intressanta lästips
- Så här funkar WISC-testet
- Kan rätt belysning ge barn med autism bättre sömn? Forskning pågår
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor