Nästa artikel
Premium På lågstadiet fick hon ofta våldsamma utbrott och hamnade i bråk. Vändpunkten kom när hon som elvaåring diagnostiserades med Aspergers syndrom. Nu gör föreläsaren Jill Faulkner, 32, författardebut med barnboken om dinosaurien Ty som har autism och som går en prövande skoldag till mötes.
Dinosaurien Ty promenerar alltid samma väg till skolan och har musik i öronen för att utestänga besvärliga ljud. Ty har autism och uppskattar inte förändringar, särskilt inte oväntade sådana. Denna dag kommer dock att bli jobbig. Den ordinarie läraren är sjuk och har ersatts av en vikarie som inte alls har koll på klassen, varpå lektionen blir stökig. Under rasten hamnar Ty i slagsmål med en klasskompis som alltid retas, denna morgon genom att skjuta iväg små papperstussar på
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Från lidande till autistiskt välbefinnande – unik forskning om en förbisedd fråga: "Vi är inte vana att prata om positiva sidor"
- Lista: 10 npf-vänliga julklappstips
- Ny dom synliggör svår skolsituation för flickor med autism
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- ”Ofrivilliga blinkningar är vanligast”
- Så här funkar WISC-testet
- Kändisar med npf