Nästa artikel

  • Åsa Stenholm fick sin autismdiagnos som vuxen. I väntan på utredningen läste hon på om autism hos kvinnor, och var förberedd på vad utredningen skulle visa.

Premium Åsa Stenholm var i 25-årsåldern när hon diagnostiserades med autism, då Aspergers syndrom, efter många år präglade av psykisk ohälsa. I en intervju med Special Nest berättar hon om jobbet som skolbibliotekarie, varför hon gillar att skriva och om sin ungdomsroman “Mina brott, utbrott och sammanbrott”.

När idag snart 40-åriga Åsa Stenholm i 20-årsåldern flyttade till Borås för att läsa till bibliotekarie blev det tydligt att hon har lätt att lära, men svårare att planera, strukturera och prioritera. Hon fick avbryta utbildningen efter halva tiden, men förra våren plockade hon ut sin kandidatexamen. Idag arbetar hon på ett skolbibliotek i Jönköping, ett jobb som började som praktik och övergick i anställning. Åsa Stenholm kan sitt bibliotek utantill. Det är sällan hon beh

Premium - tillgängligt för prenumeranter

Teckna prenumeration
Kategorier: 
Skola
Annons