Nästa artikel
Premium Igår, tisdagen den 10 april, inleddes tvådagarskonferensen "Essence" i Göteborg, arrangerad av Gillbergcentrum vid Sahlgrenska akademin. Samtidigt kommer professor Christopher Gillberg ut med en bok som bär samma titel: Essence. Men vad handlar egentligen begreppet om och på vilket sätt är det betydelsefullt?
Essence (early symptomatic syndromes eliciting neurodevelopmental clinical examinations) är en samlingsterm för alla de tillstånd med tidigt debuterande beteendeproblem och/eller kognitiva svårigheter som leder till konsultation hos en mängd olika specialister, som ofta inte har något nära samarbete med varandra. Begreppet infördes av Christopher Gillberg, professor, forskare och överläkare i barn- och ungdomspsykiatri, som en samlingsterm för de neuropsykiatriska funktionsnedsättn
Annons
Populärt innehåll idag
- Selektivt ätande hos barn med autism – så kan föräldrar hjälpa
- Så sopar du banan för smidigt julfirande vid autism och adhd
- Skollagen del 4 – Hemmasittande
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
- Så här funkar WISC-testet
- Unik forskning om föräldrar till vuxna autistiska barn som bor kvar hemma: "Kring de här föräldrarna finns en forskningslucka"
- Klassrumsroboten AV1 rycker in vid problematisk frånvaro